Huonon teatterin kurssi
Iso Roobertinkatu 20-22 A, 00120 Helsinki
Huonon teatterin kurssi on työpaja, jossa nimensä mukaisesti treenataan huonoa teatteria.
Huonoon lopputulokseen pyrkiminen on vapauttavaa ja valtavan hauskaa. Toisaalta kun määrittelemme ja näemme tarkasti, mikä mielestämme on huonoa, piirtyvät hyvänä pitämämme asiat kirkkaina esiin kuin huomaamatta. Työpajassa käsitellään siis myös hyvää teatteria, mutta vahingossa.
Mikä estää meitä olemasta loistavia? Pelko, estot ja häpeä. Huonon teatterin treenaamisessa keskeistä on näiden esteiden poistaminen. Olennaisen tärkeää on myös tekemisen ilon löytäminen vailla pelkoa epäonnistumisesta.
Työpajan rakenne on kolmiosainen: käsittelemme huonoa näyttelijäntyötä, käsikirjoittamista ja ohjaamista. Teemme runsaasti harjoitteita, joissa esimerkiksi kokeillaan, miten näytelmäkirjallisuuden hienoimmat monologit saa pilattua. Tekemisen ohella keskustelemme suhteestamme hyvyyteen, huonouteen, epäonnistumiseen ja täydellisyyteen.
Kurssin vetäjänä toimii teatteriohjaaja ja näytelmäkirjailija Elina Kilkku.

Kurssipäivät:
lauantai 20.1. klo 11-18
sunnuntai 21.1. klo 10-17
Paikka:
Näyttelijäliiton jäsentila
Iso Roobertinkatu 20-22 A, 5.krs.
00120 Helsinki
Kurssimaksu 55€
Kurssille mahtuu 16 henkilöä ja paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.
Ilmoittautuminen 10.1.2024 mennessä