Kopiostoa koskeva oikeuksien hallinnointivaltuutuksen peruuttaminen
Kopiostolle siirrettyjen oikeuksia on mahdollista peruuttaa oikeusluokittain siten, että peruminen astuu voimaan sen kalenterivuoden lopussa, jonka aikana peruutusilmoitus on saapunut Kopiostolle.
Peruutus on tehtävä kirjallisesti ja siitä on ilmettävä ainakin asiakkaan nimi ja hetu sekä peruutettava / -t oikeusluokat. Peruutus tehdään suoraan Kopiostoon.
Oikeudenhaltijalla on oikeus milloin tahansa valtuuttaa Kopioston uudelleen hallinnoimaan oikeuksia, ns. peruutuksen peruutus. Näin kannattaakin tehdä, jos peruuttaminen on tapahtunut esim. pelkästään tuotantoyhtiön vaatimuksesta ja/tai on laajempi kuin tuotantoyhtiön oikea tarve on. Peruutuksen peruuttaminen eli uudelleen valtuutus tehdään Kopiostoon kirjallisesti.