Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Näyttelijäliiton ystävyysjäsenet

2014
Kaj Chydenius, säveltäjä

2013
Anna Carlsson, Ruotsin näyttelijäliiton puheenjohtaja
Thomas Bolme, Ruotsin näyttelijäliiton puheenjohtaja
Kolk Jaan, Ruotsin näyttelijäliiton pääsihteeri
Mårtens Ulf, Ruotsin tekijänoikeusjärjestön toiminnanjohtaja
Elgaard-Holm Katja, Tanskan näyttelijäliiton puheenjohtaja
Waldorff Mikael, Tanskan näyttelijäliiton pääsihteeri ja näyttelijöiden tekijänoikeusjärjestön toiminnanjohtaja
Høberg-Petersen Bjørn, Tanskan näyttelijäliiton lakimies, FIA:n lakimies
Thorlakkson, Islannin näyttelijäliiton puheenjohtaja
Heyderdahl Hauk, Norjan näyttelijäliiton puheenjohtaja
Horen Peder, Norjan tanssitaiteilijaliiton puheenjohtaja
Raudsep Gert, Viron näyttelijäliiton puheenjohtaja

2009
Laine Markku
Tapaninen Laila

2008
Halonen Tarja, presidentti

1998

Haukka Heikki, Tampereen Teatterin hallituksen jäsen

1995
Svedberg Lars

1993
Lånbacka Ralf

1991
Mollberg Rauni, akateemikko
Hilmola Ulla
Reponen Pertsa, tuottaja

1990
Rinne Pauli, näyttelijä-ohjaaja
Hansen Litten, Tanskan näyttelijäliitto
Aarni Jukka, Oulun Kaupunginteatteri, teatterilautakunnan jäsen

1988
Bolme Tomas, näyttelijä, Ruotsin näyttelijäliiton puheenjohtaja
Lampl Lajos, Unkarin näyttelijäliiton sihteeri
Veltheim Katri, fil. maist.
Reitala Aimo, professori
Kosonen Aune, toimistosihteeri
Yrjälä Tapio

1986
Pesonen Veera
Volanen Tuulikki

1985
Päiväsalo Meeri, järjestösihteeri, opettaja
Oksanen Erkki, professori

1984
Tsarlov Mihail, kansantaiteilija, näyttelijäliiton pj

1983
Alfredsson Gisli, näyttelijä
Reek Salme, näyttelijä
Gabrielova Jarmila, ITI:n virkailija

1982
Brandt Nils, näyttelijä
Kuusik Tiit, oopperalaulaja

1980
Leonov Jevgeni, näyttelijä
Mikiver Mikk, teatterinjohtaja
Savutie Maija, fil. kand.

1979
Tonberg Liisa, näyttelijä
Kehusmaa Erkki, näyttelijä
Järvet Jüri, näyttelijä

1978
Schreck Alli, rouva
Simola Inkeri, rouva

1977
Santaholma Liisa, rouva
Orava Aaro, työnjohtaja

1975
Sara Elsa, voimistelunopettaja
Oksanen Kati, rouva
Aaltoila Heikki, säveltäjä, kapellimestari

1974
Tumanov Josef, professori

1973
Jokilehto Reino, johtaja
Kittilä Urho, opetusneuvos
Matinaho Jenny, vahtimestari
Saxell Kaarlo W, rakennusmestari
Tainio Ilona, toimistopäällikkö
Witikka Jack, teatterinjohtaja
Vuorela Toivo, professori
Österberg Erik, varatuomari
Rembe Rolf, asiamies

1970
Aho Paula, rouva

1968
Jalkanen Huugo, professori

1967
Levas Naemi, lehtori

1966
Vuori Erkki, asessori
Pohjonen Eero, toimittaja

1965
Kuokkanen Hannes, peruukkimestari
Eskola Ants, eestiläinen näyttelijä

1963
Adolphson Edvin, ruotsalainen näyttelijä
Buckhoj Per, tanskalainen näyttelijä
Buhl Jon Palle, kork. oikeuden asianajaja
Aho Lauri, ylipormestari
Oittinen Reino, pääjohtaja
Santalahti Olavi, hovioikeudenneuvos
Tuukkanen Kalervo, säveltäjä

1962
Saloranta Albert, toimitusjohtaja
Sihvonen Jussi, isännöitsijä
Kaija Anna-Liisa, rouva
Ekroos Gunvor, rouva
Ekroos Thorsten, tilanomistaja
Saxell Kaarlo W, rakennusmestari

1961
Kivistö Kalle, opettaja
Makkonen Hugo, johtaja

1960
Juuranto Erik, pääkonsuli

1959
Saarelainen Veikko, toimitusjohtaja
Orko Risto, kauppaneuvos

1958
Alppivuori Jalmari, näytt. mestari
Fager Karl, lavastaja
Waltari Mika, kirjailija

1957
Samooja Teppo, fil. maist.
Urpelainen Kaarlo, kauppaneuvos

1956
Silvo Harald, toimitusjohtaja
Laid, Milvi, eestiläinen näyttelijä

1953
Aaltonen Akseli, maalarimestari
Kokkonen Katri, kirjastonhoitaja
Koponen Kalle, sos. neuvos
Leistelä Topo, kirjailija
Marjanen Kaarlo, fil. tri
Moliis Runas, pankinjohtaja
Piintilä Toivo, varatuomari
Rydman Eero, ylipormestari
Simola Lauri, johtaja
Veistäjä Verneri, fil. maist.

1952
Tainio Olga, rouva
Wuorenrinne T.I, professori

1950
Holm Kai, tanskalainen näyttelijä
Hietakari Akseli, kauppaneuvos

1949
Henrikson Andres, ruotsalainen näyttelijä

1948
Paasikivi Alli, presidentin puoliso
Kánon Herman, johtaja
Kilpi Sylvi-Kyllikki, fil. kand.
Kivimaa Arvi, professori
Lagus Julius, varatuomari
Nessler Gustaf, ohjaaja
Rautala Emil, taiteilija
Vuolijoki Hella, kirjailija
Schauman Runar, teatterin johtaja, näyttelijä
Juutilainen Jere, kansanedustaja
Kajala Olavi, kaupunginjohtaja
Salmelainen Eino, teatterineuvos
Sepänmaa Arvo, toimitusjohtaja
Siikala Lauri, hammaslääkäri
Leinonen Artturi, kirjailija, professori
Björndottir Arndis, islantilainen näyttelijä

1945
Fönss Olav, tanskalainen näyttelijä

1947
Rothe Bendt, tanskalainen näyttelijä
Segelcke Tore, norjalainen näyttelijä

1943
Sillanpää Miina, talousneuvos
Nurmi Akseli, kauppias
Ahonen Armas, konttoripäällikkö
Lehtonen JV, professori
Tuomisto Iivari, poliisimestari
Järvinen Väinö, varatuomari
Borenius Heikki, varatuomari
Seppälä Arvo, lääkintöneuvos

1942
Honkajuuri Mauri, pääjohtaja
Honkajuuri Helmi, rouva

1939
Malberg Henrik, tanskalainen näyttelijä

1938
Bergvall Sven, ruotsalainen näyttelijä
Hansson Lars, ruots. näyttelijä
Villmer Erna, eestiläinen näyttelijä
Tönöpa Juhan, eestiläinen näyttelijä
Slangus Axel, näyttelijä
Fazer Edward, johtaja
Frisk Minna, rouva
Mantere Oskari, pääjohtaja
Kalima Eino, professori
Harvia Yrjö, tohtori
Saarenheimo Kaarlo, varatuomari
Havas Eino, asessori
Andersson Amos, tohtori, vuorineuvos
Tulenheimo Olli, varatuomari
Särkkä TJ, fil. maist.

1936
Lauter Ants, eestiläinen näyttelijä
Reiman Liina, eestiläinen näyttelijä