Näyttelijäliitto kannattaa tartuntatautilain uudistamista: "Perusoikeudet turvattava ja rajoituspäätökset perusteltava"
Näyttelijäliitto lausui sosiaali- ja terveysministeriölle luonnoksesta hallituksen esitykseksi tartuntatautilaiksi. Liitto kannattaa lain uudistamista, mutta näkee merkittäviä kehittämistarpeita erityisesti perusoikeuksien turvaamiseen ja oikeusturvaan liittyen.
“Uudistuksessa on hyvä varmistaa rajoitusten ja sulkujen kohdistaminen tarkkarajaisesti, vaikuttavasti, oikeudenmukaisesti ja tasapuolisesti ja toisaalta varmistaa rajoitustoimien taloudellinen korvaaminen”, toteaa Näyttelijäliiton toiminnanjohtaja Elina Kuusikko.
Liitto pitää hyvänä lain lähtökohtaa edellyttää rajoitustoimien osalta aina ensisijaisesti vähäisimpiä mahdollisia rajoitustoimia. Laissa tulisi kuitenkin edellyttää tarkempaa perustelemista ja eri vaihtoehtojen punnintaa ja näiden perustelujen avoimuutta.
“Päätösten perusteleminen on välttämätöntä erityisesti siksi, koska kaikki rajoitustoimet aiheuttavat taloudellisia menetyksiä rajoitusten kohteille eikä heillä ole mahdollisuutta vaatia vahingonkorvauksia esimerkiksi rajoitustoimien ylimitoituksesta”, Kuusikko sanoo.
Yhdenvertainen kohtelu keskiössä
Lakiluonnos ei vielä tässä muodossaan huomioi riittävästi perusoikeuksia, joita olisi tarpeen täsmentää lainsäädäntöön tai perustelutekstiin. Laissa tulisi myös selkeästi painottaa rajoitustoimien kohdentamisessa yhdenvertaista kohtelua eri toimijoiden välillä.
“Nyt lakiin jää edelleen mahdollisuus, että rajoituksia kohdennetaan eri tavoin eri toimijoihin. On esimerkiksi mahdollista sulkea teatterit ja pitää samaan aikaan julkinen liikenne ja ravintolat rajoitusten ulkopuolella, vaikka kaikissa niissä tartuntariski on samanlainen”, Kuusikko kertoo.
Alueiden, STM:n, Lupa- ja valvontaviranomaisen ja Valtioneuvoston toimivallan rajat ovat liiton mukaan ehdotuksessa edelleen epäselvät. Päätöksenteolla on myös riski politisoitua, sillä eri alueilla hyvinvointialueiden poliittiset valtasuhteet eroavat, mikä sekin saattaa aiheuttaa alueellisten erojen lisäksi kansalaisille kokemuksia sekavuudesta tai epäoikeudenmukaisuudesta.
Oikeusturvassa edelleen puutteita
Näyttelijäliitto haluaa kiinnittää huomiota esityksen kohtiin, jotka heikentävät rajoitustoimien kohteeksi joutuvien oikeusturvaa. Rajoituspäätöksistä voi valittaa käytännössä vain menettelyn ja prosessin osalta ja prosessi on hidas.
“Rajoitustoimien kohteeksi joutuville tulisi varmistaa myös oikeus valittaa rajoitustoimien sisällöstä”, Kuusikko sanoo.
Asiasanat
Sinua voisi kiinnostaa myös
-
Valtioneuvosto on asettanut työryhmän valmistelemaan audiovisuaalisiin tilausohjelmapalveluihin kohdistuvaa maksuvelvoitetta. Näyttelijäliitto oli maksuvelvoitetyöryhmän kuultavana ja jätti myös kirjallisen lausunnon velvoitteen toteuttamisesta.
-
Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi 5.5.2026 Kokkolan kaupunginteatterin maksamaan kahdelle entiselle näyttelijälleen lähes 170 000 euroa korvauksia ja oikeudenkäyntikuluja. Näyttelijäliitto iloitsee odotetusta tuomiosta, joka selkeyttää alan pelisääntöjä.
-
Näyttelijäliitto antoi lausuntonsa hallituksen esityksestä eduskunnalle työttömyysturvan yhdistelmävakuutusta koskevaksi lainsäädännöksi. Liitto kannattaa yhdistelmävakuutusta, joka mahdollistaa monimuotoisesti työskenteleville palkka-, apuraha- ja yrittäjätulon vakuuttamisen työttömyyden varalle yhdellä vakuutuksella.